Všestranné využití medu

Med má všestranné využití. Především v kuchyni nám poslouží jako náhražka bílého rafinovaného cukru. Využít ho můžeme nejen při slazení nápojů, ale při přípravě masa, marinád nebo pečení.
včela na květu.jpg
Hlavním přínosem medu pro naše zdraví jsou složky, které tato potravina obsahuje. Med jako léčivo byl používán již před tisíci lety, hlavně pro svoje antibakteriální účinky. Med obsahuje množství vitamínu a důležitých prvků – draslík, vápník,fosfor a mnoho dalších. Má i jiné nesporné výhody. Nekazí se a nekvasí. Jednak pro vysoký obsah cukru, ale i nízký obsah vody.
Med má své nezastupitelné místo v kosmetice. Oblíbené a účinné jsou třeba pleťové krémy s mateří kašičkou, která se dá užívat jako potravinový doplněk.
voštinový med.jpg
Mateří kašička obsahuj bílkoviny, které jsou obtížně získatelné z buněk larev včel. Kosmetiku s přísadou medu je hojivá a pro pokožku výživná. Tyto přírodní výrobky můžete použít na celé tělo. Krémy obsahující med působí na pokožku výživně, zabraňuje jejímu vysušování a chrání ji před stárnutím a škodlivými vlivy. Ještě účinnější kosmetické výrobky jsou ty, kde je k medu přidán propolis.
Propolis má antiseptické účinky, působí mírně desinfekčně. Použití těchto krému je vhodné u problematické pleti. Mýdlo s propolisem můžete použít pro ekzematickou kůži. Při popraskaných rtech a zvlášť v zimní období oceníte balzám na rty. Hydratuje, má protizánětlivé účinky a regeneruje popraskané a suché rty. Při péči o ústa můžete využít i zubní pastu a ústní vodu s propolisem. Oba výrobky potlačují zápach z úst. Ústní vodu můžete používat při nachlazení nebo při krvácení z dásní. Při problémech s dásněmi používejte zubní pastu, která bude působit antibakteriálně a protizánětlivě.
kosmetika z medu.jpg
Ženy určitě ocení šetrnouvlasovou kosmetiku. Je šetrná k vlasům a působí proti jejich vypadávání. Med je vhodný pro všechny věkové skupiny bez rozdílu.