Písek do bazénové filtrace je jedním ze segmentů pro zajištění křišťálově čisté vody

Jak se ošetřuje voda v bazénu

Jakmile napustíte nádrž určenou pro koupání, začnou se v ní usazovat a množit různé mikroorganismy. V přírodě to funguje tak, že veškeré vodní toky a plochy, ať už umělé, nebo přirozené, prochází samočisticím procesem, jehož se účastní různé rostliny, bakterie, hmyz, ryby atd. a živí se různými odpadními produkty. Pokud se nejedná o chemické znečištění lidskou činností, přírodní mechanismy fungují spolehlivě.
Jiná situace ovšem nastává v bazénech a vířivkách, kde chceme udržet tekutinu křišťálově čistou. Museli bychom mít speciální biotop určité velikosti osázený rostlinami a planktonem, ale tento způsob nelze realizovat vždy a všude. Většina zahradních zapuštěných nebo nadzemních nádrží vyžaduje zásah člověka, resp. technické prostředky a chemické přípravky.

krytý venkovní bazén

Základ tohoto procesu tvoří dvě složky – filtrace a desinfekce. Musí být v provozu souběžně, jedna bez druhé nemůže zajistit potřebnou kvalitu vody v nádrži.
K desinfekci slouží buď chlorové tablety, elektrolýza solného roztoku nebo bezchlorová chemie na bázi aktivního kyslíku, ozonu, UV záření atd. Desinfekce zajistí pouze kvalitu vodní náplně po chemické stránce, aby nebyla voda kalná a neobsahovala žádné mechanické nečistoty, musíme ji vhánět do filtrační patrony, kde se kaly a nečistota zachytí. Tento proces probíhá tak, že je tekutina nasávána výkonným čerpadlem skrze tzv. skimmery (sběrné nádoby na větší nečistoty) do filtru a očištěná putuje soustavou trysek zpátky do vířivky nebo bazénu.

čtení u bazénu

Čím se plní filtrační box

Podle typu filtrace jde buď o papírovou vložku (kartuši) anebo sypkou náplň. Papírové kartušové vložky se využívají u velmi malých objemů nádrží, častější jsou filtry se sypkou výplní, kterou tvoří buď filtrační písek, kuličky, křemičité sklo nebo zeolit. Písek do bazénové filtrace Eshop Techneco je nejčastější způsob, je prověřený mnohaletými zkušenostmi a jde o velmi levné a spolehlivé řešení. Podstatné je, aby měl požadovanou zrnitost (nejlépe 0,6 – 1,2 mm), a aby dokázal přefiltrovat celý objem bazénu za cca 7 hodin.