Nejmenší sova Evropy


Čím se liší od ostatních?
Ø  Tato malá sovička nejen, že je nejmenší ze všech sov v Evropě (je o něco větší než vrabec), tak se taky od ostatních sov odlišuje tím, že nehouká, ale píská.
Ø  Je- li sameček Kulíška vzrušen, tak své pískání doplňuje ještě jednoduchým trylkem.
Ø  Je silně ohrožený, zákonem je to chráněný druh.
sova na stromě.jpg
Informace o této nejmenší sově Evropy
Ø  Měří pouhých 16 centimetrů a rozpětí křídel dosahuje 34 až 45 centimetrů. Jeho váha se pohybuje okolo 54 až 80 gramů.
Ø  Při obhajobě svého teritoria prudce útočí na každého soka – a dokonce se nezalekne ani samotného člověka.
Ø  Po celý rok, především na podzim, se kulíšci, a to sameček i samička, ozývají zvláštní, ale pro ně typickou řadou stoupajících tónů.
Ø  Hnízdí v dutinách stromů – dutinu obývá pár let.
Ø  Je obyvatelem jehličnatých a smíšených lesů.
Ø  Živí se převážně hlodavci a ptáky, které se vydává lovit za soumraku – v době hnízdění  – je však aktivní i přes den.
Ø  Samička začíná snášet do hnízda v dutině stromu koncem dubna – nebo začátkem května (snáší pět až šest vajíček), na vejcích sedí 28 dní. Mláďata kulíšků jsou do lesa vyváděni ve stáří 30 dní.
Ø  Kulíšek zůstává u nás i během zimy.
Ø  Je důvěřivý, takže se k němu můžete přiblížit na velice malou vzdálenost.
Ø  Má rád vysoké stromy blízko pasek.
Jeho typické znaky
Ø  Má výrazně žluté oči, málo zřetelný závoj a malou tmavě hnědou hlavu bez chvostů. Má hnědě zabarvený hřbet s bělavými skvrnami a světlé břicho s podélnými tmavými pruhy.
Ø  Na svou velikost má velice silné spáry a loví kořist větší, než je on sám.
mapa evropy.jpg
Kde se vyskytuje?
Ø  Nejvíce se vyskytuje v tajze severní Evropy a v některých horských oblastech střední a jižní Evropy, jako je třeba Šumava, Karpaty, Pyreneje a Alpy, taky ho můžeme vidět v Asii.
Ø  Místy se vyskytuje i v souvislých lesích a nižších polohách. U nás například v brdských, křivoklátských lesích a na Vysočině.
Ø  Můžeme ho také spatřit v Pražské zoo, kde je chovají a rozmnožují už od roku 1992.
 
 
Chcete kulíška spatřit na vlastní oči? V Česku doporučuju jet na Šumavu( okolí Boubína) či do Novohradských hor.  Tam je největší šance kulíška spatřit. Tak neváhejte se vypravit na menší výlet. Kulíšek rozhodně stojí za podívanou, koneckonců je to nejmenší sova Evropy.