Bez tablet chlornanu sodného do bazénu by voda na koupání nebyla vhodná

Chlornan sodný je osvědčená bazénová chemie, která se často aplikuje v podobě tzv. multifunkčních tablet.

Multifunkční tablety

Velikost tablet odpovídá obsahu účinných látek, proto by vás nemělo překvapit, že jde o poměrně tlustý váleček o průměru zhruba 8 cm a výšce 2 cm. Váleček se pokládá do dávkovacího plováku, tzn. nevhazuje se přímo do vody, přípravek se rozpouští postupně a působí tak delší dobu. Důležité je také dbát doporučení výrobce a manipulovat s přípravkem v gumových rukavicích, a pokud možno v dobře odvětrané místnosti. Pochopitelně musíte zajistit, aby se k němu nedopatřením nedostaly děti nebo zvířectvo.

zahradní bazén

Výraz „multifunkční“ znamená, že jde o tři, nebo dokonce pět přípravků v jedné tabletě. Nejčastěji jde o 3 v 1, kde se kombinují vlastnosti chlorového desinfekčního prostředku s algicidním přípravkem proti řasám a s tzv. vločkovačem.

Chlornan sodný – využívá se již desítky let jako běžný prostředek pro desinfekci vody v plaveckých i domácích bazénech, ale i v úpravnách pitné vody určené pro rozvod do vodovodního řadu. Využívá se ve vyšší koncentraci i pro bělení textilu a obsahuje jej také známá domácí desinfekce Savo.

venkovní bazén

Algicid – v úpravnách vody i v bazénech je žádoucí využít i prostředek proti růstu vodní řasy. Řas existují desítky druhů, jsou to jedny z nejstarších organismů, které planetu Zemi obývaly již před miliony lety, ale v bazénu nejsou zrovna vítaným hostem. Dokážou natolik zakalit vodu, že je pro koupání naprosto nevhodná. Algicid řasy zahubí spolehlivě na rozdíl od chlorových tablet, protože jsou řasy vůči chlóru v mnoha případech rezistentní.

Vločkovač – mrtvé řasy postupně odpadávají do vody a vytváří nevzhledný zákal. Ten prochází filtrací, kde se však většinou nezachytí, a tak je nutné použít přípravek, který velmi jemné mikroskopické částice řas sloučí do větších celků – vloček. Vločky se pak již ve filtrační nádobě zachytí a ty, které klesnou na dno, se odsají bazénovým vysavačem. Tímto způsobem docílíte průzračně čisté vody v bazénu a to právě tablety 3 v 1 zvládnou.