Tipy pro kvalitnější spánek

Jen únava nestačí

Možná jste si mysleli, že když už večer padáte únavou se spánkem nebude problém. Ale na spánek a usínání má vliv mnoho faktorů. Postačí jedno silné espresso, těžká večeře, koukání do telefonu nebo stres. 

Co dělat a co naopak nedělat?

spánek

Vyhýbejte se modrému světlu

Schválně si spočítejte kolik času denně strávíte před televizí, počítačem nebo mobilním telefonem. Modré světlo blokuje tvorbu melatoninu (hormon spánku), ten přitom přímo ovlivňuje kvalitu spánku. Pokud se venku začne stmívat a vaše tělo zaznamená přítmí, automaticky se nastaví do režimu spánku. Modré světlo tento přírodní biorytmus blokuje a tělo snadno přesvědčí o tom, že ještě není čas ulehnout do peřin.

Nejezte těžká jídla

Jestliže si k pozdní večeři naservírujete svíčkovou se šesti a zapijete ji sklenicí dvanáctky, osvěžující spánek rozhodně nečekejte. Tělo bude mít co dělat s trávením. Vhodná je lehká večeře a bylinkový čaj na spaní. Omezte také kofein, nikotin a alkohol. Po sklence červeného možná lépe usnete (alkohol působí sedativně), ale spánek bude též nekvalitní.

Dopřejte si večerní relax

Večer už se snažte naladit do uklidňujícího módu. Dejte si teplou vanu s pár kapkami přírodního esenciálního oleje. Nebo kápněte pár kapek do aroma lampy či difuzéru.

relax

Hýbejte se

Nemusíte dřít každý den v posilovně a zvedat těžká závaží. Postačí svižná procházka venku, plavání nebo jízda na kole. Pravidelné pohybové aktivity mají pozitivní vliv na usínání i hloubku spánku. 

Tmavá a vyvětraná ložnice

Dbejte na to, aby ložnice byla dobře vyvětraná a zatemněná. Používejte ji jen na spaní a pozornost věnujte i kvalitní matraci.

Pravidelnost

Snažte se o pravidelný spánkový režim. Choďte spát přibližně ve stejnou hodinu (i o víkendu) a ve stejnou dobu i vstávejte. 

Tip: vyzkoušejte bylinky na spaní: meduňka lékařská, třezalka tečkovaná a levandule