Kofein – zabiják, nebo pomocník?

Doporučená denní dávka kávy je 400 mg, což jsou 4 šálky, které byste neměli překročit. Pokud se tak stane, můžou se objevit dříve nebo později negativní účinky. Mezi krátkodobé patří předávkování kofeinem, které se projevuje bolestmi hlavy, nespavostí, průjmem, ale také křečemi, dušností, zvracením, kdy už je potřeba zavolat lékaře.káva, zrnka
Ti, kteří kofein nekonzumují pravidelně, na něj mají větší citlivost, tudíž už při 2 šálcích kávy mohou pociťovat vedlejší účinky. Abyste si vypočítali přiměřenou dávku pro vás, která je individuální, stačí vědět, že množství kávy má být 2-2,5 mg na kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že pokud vážíte 60 kg, váš optimální denní příjem je okolo 120 mg na den. Záleží ale i na více faktorech, jako jsou geny, rychlost metabolismu, nebo také to, jestli jste extrovert či introvert. Podle studií introverti kofein snášejí hůře. U dospívajících jedinců se doporučuje nepřekračovat 100 mg, u těhotných žen 200 mg.
Má nějaké pozitivní účinky?
Má, a je jich mnoho. Například snižuje riziko několika onemocnění – rakoviny, oběhového traktu, trávicího traktu, Osteoporózy, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a cukrovky 2.typu.
Pomoct vám ale může také při zácpě, protože zrychluje peristaltiku a u astmatu snižuje jeho riziko i výskyt.
Jelikož je káva velice dobrým zdrojem kofeinu (nachází se ho v ní několikrát víc, než v limonádách), je dobré, když si do ní přidáte mléko. Neznamená to, že se její obsah kofeinu sníží, ale má tlumivější účinky na žaludek a zpomaluje jeho vstřebávání.
Negativní vlivy:
Jestliže pijete denně více jak 4 šálky, dopouštíte se možných zdravotních problémů, jako je zvýšené riziko srdečních onemocnění, zvýšený krevní tlak a problémy s ledvinami. To vše ale platí pouze v případě, že je kofeinu v těle dlouhodobě nadbytek.káva, hrnek, relax
SEČTENO, PODTRŽENO – Pokud budete dodržovat normu, má na vás káva převážně jen pozitivní účinky. Sami ale poznáte, jak vám, co sedí a co už je příliš. Nebojte se proto pít kávu, naopak to berte tak, že pro vás může být prospěšná. Já na ni například nedám dopustit při migrénách či zácpě. Proč si nepomoct bez léků, když je to možné, a ještě to ničemu neuškodí?