Malovat svépomocí? Ano, ale!

Pokud zvažujeme výmalbu pokoje, bytu, či celého domu můžeme se rozhodnout pro profesionály, kteří k nám naběhnou a vymalují, nebo se pokusíme vymalovat sami. Vždyť na tom nemůže být nic tak těžkého.

silueta malíře pokojů

Pouštět se do malování, pokud to není vaší profesí, či nejste zanícený kutil, má smysl především, pokud se jedná o výmalbu třeba jednoho pokoje, nebo malého bytu. Pokud chcete z gruntu vymalovat celý dům, ve kterém žijete, obracet se raději na specializovanou firmu. Na malování opravdu není nic složitého, co by nezvládl trochu zručný člověk. Jen je to docela náročná práce. A pokud je toho na malování hodně, a vám chybí správný grif a neznáte postupy, bude vám to trvat příliš dlouho.

Pokud se přece jen rozhodnete pro malování, budete se muset na tuto práci připravit. Zakoupením materiálu počínaje, přípravovou malovaných ploch konče. Kromě materiálu si budete muset, pokud nedosáhnete ke stropu ze židle, ještě někde zřejmě zapůjčit skládací žebřík, štafle.
zamalované nebe

V obchodě pro řemeslníky je nepřeberná nabídka barev a potřeb pro malování bytu. Volíte podle barvy, kvality, plánovaného efektu i podle vlastní kapsy. Kromě barev zakupte malířskou štětku, štětce nebo válečky. Malířské válečky jsou dnes tak oblíbené, že prakticky klasické štětky úplně vytlačily, (všechny občas pouštějí chlupy). Samozřejmě dejte přednost těm mohérovým. Molitanové příliš cákají a nepracuje se s nimi dobře. K válečkům se v sadě prodávají i mřížky na odebrání přebytečné barvy. Válečky jsou různých šířek. Široké na velké plochy, úzké, na různé detaily kolem parapetů, vypínačů apod. Nejširší váleček by měl být stejné šířky jako mřížka.

V rámci nákupu si zakupte také malířské pásky a krycí folie. Malířské pásky slouží pro vytvoření linky, nebo olemování barevné plochy. Hodí se rovněž k přichycení krycí folie.

Před samotným malováním vyklidíme část nábytku z místnosti, kterou budeme malovat. Velké skříně pak dosuneme do zbývajícího prostoru místnosti tak, abychom vždy dosáhli na celou plochu stropu. Vše zakryjeme folií. Folií překryjeme rovněž okna, dveře a vůbec vše co nemá být obarveno. Je dobré si se zakrýváním dát opravdu práci. /klid a čištění potřísněných ploch je asi to nejhorší, co na malování je.

Malovat začínáme od stropu. Stěny od shora dolů. Pořadí stěn není rozhodující. Barva poměrně dlouho schne. Během schnutí se mění její odstín. Nepodléhejte panice, že je barva příliš tmavá. Až po úplném uschnutí se projeví její pravý odstín. To je také oba, kdy ze všeho sundáte folii. Nábytek dáte na své místo. Je vymalováno.