Krabičkový život

Slyšeli jste již o tomto novém trendu plánování a přípravy veškerých pokrmů na celý týden dopředu? Obvykle se tento proces koná v neděli a dál už nemusíte vařit, ani chystat nic kromě kávy a čaje. Celý plán zahrnuje snídaně, svačiny, oběd a večeři. Zajistí, že jakmile budete mít hlad, máte po ruce zdravou možnost, kterou stačí vytáhnout z lednice a ohřát. Také nebudete muset tak často do obchodu.

dýňová polévka na cesty

Pár dobrých důvodů, proč plánování jídla zkusit:


·         Pokud je vše nachystáno, existuje menší šance, že pod tlakem budete dělat nezdravá stravovací rozhodnutí – např. rychlý oběd na pauze.


·         Možná tomu tak nebude ze začátku, ale jakmile se stanete zkušenějšími, značně ušetříte na potravinách a budete vyhazovat méně zbytků.


·         Ve finále ušetříte i spoustu času, a to vám může pomoct dodržovat jiné návyky a věnovat se jiným věcem.

Prvním krokem je naplánování jídelníčku a sepsání nákupního seznamu. Někteří lidé volí jednoduchý postup, kdy navaří pět porcí stejného jídla. To si ale můžeme velmi jednoduše znechutit. Doporučuji nákup multifunkčních věcí – například místo kuřecích prs, kupte celé kuře. Můžete si vyřezat prsa a ze zbytků uvařit polívku na večeři. Ujistěte se, že máte dostatek skladovacích nádob.
sestava různých jídel

1.       Snídaně: nejčastěji se připravují ovesné vločky s různými kondimenty. Lze tak snadno obměňovat chutě. Dalším oblíbencem jsou ovocná a zeleninová smoothie, které si lze připravit do sáčků do mrazáku. Podle mojí zkušenosti pak lze dva nebo tři dny snídat a svačit buchtu.

2.       Svačina: Ať už se jedná o sladké nebo slané možnosti, můžete zde upustit svou uzdu fantazie. Jako příklad uvedu krájená jablka s ořechovým máslem, hummus se zeleninou a domácí granolu s jogurtem.

3.       Oběd a večeře: Tady záleží na tom, jak pracuje vaše tělo. Jestli máte radši lehčí oběd a pořádnou večeři nebo naopak. Nejoblíbenějšími pokrmy jsou těstoviny a rýže. Dobrý nápad je také nachystat si jídlo do zapékacích nádob a poté je pouze dopéct. 

Je to na vás, můžete si volit vaše chutě, vaše časové možnosti. Velkou inspiraci naleznete na Pinterestu pod pojmem „meal planning“.