Chcete-li tomu věřit…


Na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v Indonésii a v některých končinách jihu Afriky prý roste až dvoumetrová bahenní vytrvalá plazivá rostlina gotu kola. Vyskytuje se v bažinách a na březích řek a má velké listy srdčitého tvaru a červeně či fialově zbarvené květy. Na čemž samotném se nezdá být nic zase až tak zvláštního, protože vegetace je v různých částech světa skutečně rozmanitá.
Tato rostlina prý obsahuje triterpenické saponiny, které pomáhají při tvorbě kolagenu v kostech a chrupavkách a rovněž zlepšují krevní oběh. A dále jsou v ní k nalezení i saponiny, triterpenické kyseliny, flavonoidy, fytosteroly a hydrocotylin, jež pomáhají mimo jiné detoxikovat lidské tělo. Čemuž není rovněž důvod nevěřit, protože jak praví lidová moudrost, „není na světě bylina, aby na něco nebyla“. A i takový lopuch, jak známo, nalezne své uplatnění přinejmenším ve chvíli, kdy už člověk nestačí doběhnout z přírody domů.

gotu kola

Tato rostlina se prý dá používat vně i vnitřně. Pomáhá prý s léčbou trávení, zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému, zmírňuje pocit těžkých nohou, pomáhá udržovat ženské pohlavní zdraví, pomáhá s normálním dýcháním i osvěžením těla. Slouží prý i k udržování přirozené obranyschopnosti organismu, podporuje imunitní systém. I s tím by se dalo souhlasit a tudíž jsem ochoten brát i toto sdělení za věrohodné.
Ovšem ve chvíli, kdy se dozvídám o blahodárném vlivu této rostliny na kognitivní funkce a duševní zdraví člověka a v souvislosti s tímto i o oblibě mezi studenty, už pojímám nedůvěru, jež mne neopouští ani při řečech o tom, jakou tato hraje pozitivní roli v případě koncentrace, paměti a mozku jako takového.

lékařství

Jakési uvědomování si vibrací svého těla, ajurvéda některých bylin a vyrovnávání zvyšování vibrací vlivem růstu vědomí a podobně mne přivádějí na myšlenku, že má-li tato rostlina pozitivní vliv na mozek, její propagátoři ji ještě ani neokusili, a pohádka o tom, jak se díky ní čínský bylinkář dožil téměř tří set let, což má být bráno za pravdu, protože nikdo dosud neprokázal, že to pravda není, je pro mě asi tak pravdivá jako známá slova o tom, že „Lenin žil, žije a bude žít“.
Takže já se bez kapslí z drceného listí této rostliny obejdu. Ač nejsem ani dítě, ani těhotná a kojící žena, jimž je i svými propagátory tento domnělý zázrak odpírán.
Zázrak jménem gotu kola. Totiž pupečník asijský.