Mnoho lidí má problémy se spánkem a k donucení se k probouzení využívají ještě horších metod. Přesto se lze řídit jednoduchými radami, pomocí nichž budete lehce usínat a lehce se probouzet.
První důležitou radou je čas. Přestože ne vždy chodíte spát ve stejnou dobu, měli byste většinu času dodržovat alespoň přibližné období pro chození do postele. Nemusí to být nutně v 9 hodin večer, ale pokud už tak chodíte často spát, rozhodně byste si z toho měli vytvořit rutinu.
Stejný spánek a stejné probouzení, to byste měli propojit zároveň. Vstávat přibližně v podobný čas, kdy už jste dostatečně vyspalí a víte, kolik hodin vám stačí, je podstatnou výhodou. Když totiž spíte méně nebo více, vaše tělo je pak unavené a bez energie.
Spánková hygiena k tomu také patří. Během spaní byste neměli poslouchat písničky, neměli byste mít zapnuté obrazovky, důležitá je totiž tma. Stejně tak byste měli mít dostatečný přísun vzduchu. Nechte si přes noc alespoň pootevřené okno. Pokud je vám zima, přikryjte se. Není to o tom, pobýt celou noc v mrazu, ale mít alespoň malý přísun čistého vzduchu, aby se vám dobře dýchalo.
Nezapomínejte měnit povlečení. V čistém povlečení se spí nejlíp a po nějaké době je třeba si vzít nové, aby nebylo špinavé nebo propocené. Pokud máte alergii, měňte povlečení častěji, obzvlášť u polštářů. Důvod, proč se vám může hůře spát, mohou být alergeny. Ty se v polštáři hromadí.
Zaručený pomocníkem k usínání je například knížka. Měli byste pro ni mít dostatek světla a stačí pár stránek k tomu, abyste se rozhodli, že zhasnete a usnete. Občas pomůže také film. Přestože to není asi nejlepší volbou kvůli rozsvícené obrazovce, je však také možný. No a nebo můžete zkusit meditaci, která vám pomůže od stresu a příjemně vás unaví. Provozujte ji každý den a ke klidnému spánku se budete cítit vyrovnaně.